Запрошуємо на курси польської мови дітей, майбутніх абітурієнтів та дорослих!
Ukrainian English German Polish Russian

Проектом закону  o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa статус UKR PESEL продовжено до 30.09.2025 року

        Як і ми писали уже раніше продовження терміну дії статусу UKRPESEL відбудеться у два етапи, що підтверджується новим законопроект за №UD39.  

Відповідно   змісту оприлюдненого  проекту ( за авторством  Міністра Внутрішніх Справ та Адміністрації)  планується продовження дії статусу UKRPESEL  до 30 вересня 2025 року, як з метою імплементації рішення (ЄС) 2022/382, так і  внесенням відповідних змін до Закону, з урахуванням тривалості навчального року, а також  забезпеченням ефективного процесу переходу для громадян України  з тимчасового захисту на тимчасове перебування.

Таким чином,  до 30 вересня 2025 року  продовжуються  термін дії статусу UKRPESEL, що охоплює безпосередньо перебування на території Республіки Польща громадян України та пов’язані з таким перебуванням: доступ до медичної допомоги, сімейної та соціальної допомоги, а також допомоги, що виплачуються ZUS (  проект змін до ст. 2(1) і (2) Закону)

Окрім вище наведеного, проектом  також передбачається:

  • внесення змін до положень ст. 4 Закону, а саме  змінено термін подання заявки на отримання номера PESEL UKR з 30 днів від дати прибуття на територію Республіки Польща на «відразу після прибуття»;
  • відхід від підтвердження особи під час присвоєння номера PESEL на підставі різних документів, поданих іноземцями… Це означає повернення до принципу підтвердження особи лише за дійсним паспортним документом ( ст. 4 розділ 11). Але, цей обов’язок не поширюватиметься на осіб, які зареєстрували зміну документу на дійсний проїзний документ, до дня набрання чинності внесеними змінами. Водночас у статті, доданій у розділ 13d передбачено, що у разі отримання карти проживання в порядку, встановленому законом, статус UKR буде автоматично змінено на статус CUKR, оскільки особа отримає новий «титул» на проживання, що дозволить їй легально перебувати в Польщі замість тимчасового захисту;
  • внесення змін до порядку легалізації перебування для тих українців, що працюють, чи здійснюють господарську діяльність , а також порядкулегалізації перебування з метою возз'єднання сім'ї  (ст. . 42,  42a ,  42b та додання нових ст. 42c-42x). І на останніх  зупинімось більш детальніше.

Так, законопроектом передбачено, що " do obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, i który posiada status UKR, nie stosuje się art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach w zakresie, w jakim przepis ten odwołuje się do udzielenia ochrony czasowej, jeżeli ubiega się on o udzielenie:

  • 1)  zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub
  • 2)   zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, o którym mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub
  • 3)   zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 142 ust. 1 lub 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub
  • 4)   zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, o którym mowa w art. 159 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.”.

Тобто фактично до переліку видів посвідки на проживання, на які можуть претендувати українці, що користуються  статусом PESEL UKR додались  дозвіл на тимчасове проживання  пов’язаний з  економічною діяльністю іноземця та  дозвіл на тимчасове проживання з метою возз’єднання з сім’єю (ст.159(1) Закону від 12 грудня 2013 року про іноземців).

Доповнені ж зміни пп. 42c-42x , на думку ініціатора законопроекту, є спрямовані на забезпечення  права на отримання посвідки на проживання /тимчасове  проживання   передусім тими українцями,  які тривалий час перебували на території Республіки Польща (тобто які не виїхали на територію інших держав-членів Європейського Союз або до третіх країн, або  не повернулися до  України).  Що у свою чергу    дозволить  уникнути можливого припливу на територію Республіки Польща нових людей, мотивованих бажанням отримати посвідку на проживання.  Саме тому, новою ст.42c. проекту  передбачено, що громадянину  України буде видано карту проживання , за двох наступних умов:

  1. якщо станом на  04.03.2024 р. він мав статус UKR
  2. на дату подання заяви на отримання посвідки  він має  статус UKR.

Хоча і з цього правила є виняток, що прописаний у перехідних положеннях ,та який застосовуватиметься для отримання карти тимчасового проживання  метою возз’єднання сім'ї.

Нажаль жодних змін, що можуть стосуватись порядку отримання тимчасового дозволу з ціллю навчання, для студентів , що мають статус  PESEL UKR  проектом  ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa на разі не передбачено.

Таким чином, щодо легалізації перебування студентів/абітурієнтів, що мають статус  PESEL UKR/планують отримати, відмітимо, що по факту для більшості з них , тих які перебувають/перебуватимуть без батьків на території Польщі , - нічого не змінюються, тобто вони можуть:

  • перебувати  на території Польщі  на підставі діючого статусу PESEL UKR до 30.09.2025 року та далі, у випадку не продовження дії цього статусу, піклуватись  про отримання посвідки на тимчасове проживання у зв’язку з навчанням*, або пошуком роботи  після закінчення вишу ( термін дії такої посвідки 1 рік)

або

  • перебувати  на території Польщі  на підставі діючої річної студентської візи та щороку її поновлювати (виключно у Консульстві Республіки Польща в Україні)

 або

  • перебувати  на території Польщі  на підставі діючої річної студентської візи та далі піклуватись  про отримання посвідки на тимчасове проживання у зв’язку з навчанням, або пошуком роботи  після закінчення вишу ( термін дії такої посвідки 1 рік)

або

  • перебувати  на території Польщі  на підставі діючого статусу PESEL UKR до 30.09.2025 року та далі піклуватись про отримання посвідки з метою возз’єднання з сім’єю , якщо станом на  04.03.2024 р. такий студент мав статус PESEL UKR  та має його на дату подання заяви , та його батьки/один з батьків мешкає на території Польщі на підставі посвідки тимчасового/постійного проживання.

*Порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у зв′язку з навчанням  регламентований розділом 6. Zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Mobilność studenta  закону про іноземців від 12.12. 2013 року з под.зм.

 

Тим не менше, з огляду на те, що це законопроект - слідкуємо за змінами далі,  та інформуємо васWink


 

P.S. Аналіз даного законопроекту  здійснювавсь  фахівцями ТОВ ЮНЕКО ГРУП у розрізі  перебування студентів за статусом УКР ПЕСЕЛЬ, однак слід відмітити, що ним передбачено і ряд інших змін, зокрема :

  •  отримання статусу PESEL UKR буде можливим дітьми з  6- ти років;
  •  вносяться зміни до порядку працевлаштування українців ( зокрема скорочення терміну повідомлення до 7-ми днів);
  • передбачено певні зміни до порядку здійснення виплат 800+  див. у ст. 26. Найпевніше такі виплати залишаться лише  за умови проживання одного з батьків неповнолітньої дитини на території Польщі;
  • скасовується  виплата одноразової допомоги (300 зл).

 


 

Отримати консультацію з питань навчання у Польщі можна за телефонами:

 +38 (066) 88 55 659, +38 (096) 122 90 70

    або ж завітати до офісу ТОВ ЮНЕКО ГРУП: вул. Винниченка 65, оф.22, м. Луцьк

 

ТОВ ЮНЕКО ГРУП
вул.Винниченка 65, офіс 22,
м. Луцьк, Україна 43006
+38 0997956771
+38 0961229070
+38 0934348805