Детально про Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
02.02.2024 року Міністерством внутрішніх справ та адміністрації Польщі (MSWiA) було внесено проект змін до закону «Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території України»
І щоб не сіяти завчасно паніку, зупинимось детальніше на аналізі змісту першоджерела:
- Законопроект містить положення про продовження строку дії положень Закону «Про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території України до 30 червня 2024 року.
- Робота над суттєвими змінами до Закону та продовженням його дії до 4 березня 2025 року, відповідно до рішення Ради Європейського Союзу, буде розпочата невідкладно та водночас продовжуватиметься у зв'язку з багатогранними аспектами Закону та необхідністю проведення широких консультацій з органами місцевого самоврядування, державними установами, неурядовими організаціями та іншими зацікавленими суб'єктами.
Що означає, що продовження дії статусу UKR буде здійснено у два етапи:
- Перший до 30.06.2024
- Другий до 04.05.2025 року
На разі проектом передбачено
- Продовження терміну легального перебування до 30.06.2024 для громадян України, які прибули після 24.02.2022 у зв'язку з воєнними діями в Україні
- Продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання, терміну дії візи, терміну на добровільного повернення … до 30.06.2024
- Продовжено термін до 28 місяців, що розпочинають відлік від дати 24.02.2022 року для осіб, що мають намір отримати право для спрощеного доступу до ринку праці лікарів/лікарів/стоматологів , акушерів, медсестер
Але навіщо зміни до закону приймати у два етапи? Давайте трішки помислимо
З однієї сторони очевидно, що Польща витрачає чималі кошти на українців, що користуються статусом UKR. А це і безкоштовна медицина, і безкоштовне навчання у польських державних ВНЗ, і соціальне забезпечення. Для прикладу на кожну українську дитину, що користуються статусом UKR та має опікуна, державою Польща щомісяця видається 800 злотих (на секундочку, це більше української мінімальної зарплати). Ще більші суми видають щомісяця державні польські виші, у вигляді соціальних стипендій, як для повнолітніх, так і неповнолітніх студентів ( Поморський Університет – 900 злотих на місяць, Познанська та Гданська Політехніка 1100 – 1500 злотих на місяць, Варміно – Мазурський Університет – 2100 злотих на місяць…).
З іншої сторони це мільйони осіб, що потребуватимуть негайної легалізації, про чому відмітимо , що у місцевих адміністраціях термін видачі посвідок на проживання уже становить не менше шести місяців. Тому однією з причин буде власне продумування цього механізму та його втілення у проекті наступних змін.
До наступних причин, на наш погляд, варто віднести зміни що стосуватимуться посилення механізму контролю для тих українських громадян власників статусу UKR, що користуються соціальним забезпеченням від Польщі, однак фактично є резидентами України . Тому вони, напевно, будуть позбавлені статусу тимчасового захисту. Наприклад, до правової норми про 30 днів буде добавлено про перебування у Польщі понад 180 днів протягом року.
Що ж стосується зменшення обсягу соціального забезпечення, швидше за все, суттєвих змін у даній галузі не відбудеться ( у крайньому випадку до березня 2025 року). Хоча враховуючи певну залежність таких змін від передбачуваного обсягу фінансування Польщі від ЄС, можливо варто розраховувати на їх обмеження, або ж скорочення.
Тому слідкуємо за змінами далі, та інформуємо вас
Отримати консультацію з питань навчання у Польщі можна за телефонами:
+38 (066) 88 55 659, +38 (096) 122 90 70
або ж завітати до офісу ТОВ ЮНЕКО ГРУП: вул. Винниченка 65, оф.22, м. Луцьк