НМТ 2025. До уваги абітурієнтів, що планують вступ до державних ВНЗ Польщі
Президентом України 15.11. 2024 було підписано ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року». Відповідно до норм якого, учнів, які у поточному 2025 році завершують кожен рівень повної загальної середньої освіти - звільнено від ДПА.
Модель НМТ 2024 року, буде збережено, однак у 2025 році є і заплановані зміни. Отож, НМТ проводитимуть на комп’ютерній основі, і у його рамках кожен учасник буде виконувати завдання з 4 предметів:
- Три обов’язкові: українська мова, математика та історія України.
- Один на вибір з наступного переліку:українська література, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, хімія, фізика, географія. При цьому, предмет на вибір учень вказуватиме під час своєї реєстрації
Заплановані зміни стосуються запитань з історії України. Так, передбачається, що нормативними актами МОН України буде визначено, що тест НМТ з історії України міститиме завдання за всіма темами ( їх перелік див. детальніше у Програмі зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з історії України). Це у свою чергу, не вплине на саму кількість завдань. Тобто, не дивлячись на розширення змісту , кількість завдань лишаться не змінною – 30, так само які і час на їх виконання – 60 хв. Загалом же планується, що як і у 2024 році, кожен учасник проходитиме НМТ у 2025 році в один день, у два етапи, які триватимуть по 120 хвилин, з перервою між ними у 20 хвилин. Попрактикуватись щодо такого варіанту здачі завдань дозволяє платформа «Всеукраїнської школи онлайн». На ній стали доступними демонстраційні варіанти предметних тестів НМТ 2024 року, та перший і другий тренувальні варіанти предметних тестів 2023 року. Також , у нагоді можуть стати наступні ресурси : тести минулих років у відповідному розділі на сайті УЦОЯО татренажери для підготовки до НМТ на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти).
Щодо дат проведення НМТ у 2025 році, - на разі вони ще не затверджені. Якщо ж орієнтуватись на дати 2024 року, хромонограм виглядав наступним чином:
- 14 березня - 11 квітня - реєстрація
- до 15 квітня зареєстрований учасник мав змогу в персональному кабінеті внести зміни (змінити предмет на вибір на інший чи змінити населений пункт в Україні / за кордоном, у якому він бажає пройти НМТ)
- від 08 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ доступна була можливість завантажити з персонального кабінету запрошення, у якому зазначено дату, час і місце проведення НМТ.
- 14 травня – 25 червня - основна сесія НМТ
- до 02.07 – результати НМТ
І здавалось би, до чого тут НМТ, якщо я вступаю до Польщі?... Адже весь інтернет рясніє «лозунгами» - вступ без НМТ….Насправді все дуже просто, вступ до приватних вишів – дійсно без НМТ! Але, обираючи навчання в Польщі у державному виші, Ви повинні усвідомити, що вступ до таких вишів може відбуватись на різній підставі:
- оцінок зазначених у свідоцтві з додатком (нап., на вступну компанію у 2024 році це –Свєнтокшиська Політехніка, Люблінська Політехніка, Університет Марії Кюрі Складовської у Любліні )
- результатів НМТ та оцінок додатку (напр., на вступну компанію у 2024Університет Яна Кохановськего в Кєльце, Лодзінський Університет - на вступну компанію у 2024 році)
- виключно результатів НМТ (напр.., на вступну компанію у 2024Краківський Економічний, Варшавський Університет, Краківська Політехніка….)
- виключно за результатними профільної співбесіди -Ягелонський Університет.
Варто зауважити, що результати НМТ, навіть якщо вони дещо гірші за результати річних оцінок, дають значно більший прохідний бал. Оскільки до результатів НМТ, як правило застосовується коефіцієнт 1, а до додатку до свідоцтва коефіцієнт 0,5 (див. детальніше у нашому аналізі на прикладі Краківського Економічного Університету). І, як правило польські ВНЗ беруть до уваги виключно профільні предмети НМТ ( виняток – Варшавський Університет, у ньому до уваги, в залежності від обраного напряму навчання можуть прийматись усі результати , і з укр.мови, і з історії, і з матем, і з обраного предмету). Це пов’язано з тим, що кожен ВНЗ Польщі наділений правом самостійно визначати профільні предмети у межах галузі дисциплін, тому краще переглядати інформацію на офіційній сторінці вишу. З урахуванням нашого досвіду можемо виділити, які предмети у більшості беруться до уваги за найбільш популярними напрямами навчання :
- Економічні напрями (економіка, банківська справа, фінанси, логістика…): математика, англійська або географія;
- Архітектура та будівництво : математика та фізика;
- Філологічні напрями: історія та відповідна мова;
- Інформатичні та робототехнічні : математика та/або фізика та англійська мова;
- Медичні напрями (лікарська справа, стоматологія, косметологія, ветеринарія….): біологія та/або хімія та математика;
Тому, якщо ви зупинили свій вибір для продовження освіти на державному ВНЗ Польщі, варто завчасно визначитись з напрямом навчання, та складати НМТ саме з тих предметів, які для вашого напряму будуть кваліфікаційними.
Отримати консультацію з питань навчання у Польщі можна за телефонами:
+38 (066) 88 55 659, +38 (096) 122 90 70
або ж завітати до офісу ТОВ ЮНЕКО ГРУП: вул. Винниченка 65, оф.22, м. Луцьк