9 та 10 березня 2019 року, на базі Луцької школи №1 відбудеться державний сертифікаційний іспит з польської мови на рівні В1,В2 для дітей та молоді (14-17р)
Ukrainian English German Polish Russian

ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ 

 

 ПРО УНІВЕРСИТЕТИ ТА НАВЧАННЯ

Відмінність тільки в назві. Вищі школи, як і університети, забезпечують випускників дипломами про вищу освіту, і так само мають право присуджувати наукові ступені.

Все залежить від того, про які саме учбові заклади (тобто їх повне найменування) йде мова.

Загально прийняте правило, встановлене в Україні про присвоєння  вчених ступенів у відношенні до  польських ВНЗ  не діє. Розглянемо наступні приклади:

- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie  це один із найкращих державних ВНЗ, з правом присвоєння наукових ступенів, а переводиться його назва дослівно- Головна Торговельна Школа (хоча на українських освітніх сайтах він переведений як Головний Економічний або Торговий Університет);

- Ягелонський Університет , що є визнаним ВНЗ у цілому світі, та одним із «найстаріших» у Європі, складається з відділів з такими найменуваннями: Академія Медична, Академія Образотворчого Мистецтва та ін.

-  Краківська Академія ім. Ф. Моджиєвскєго - не має доктрантури.

Саме тому доцільно зробити висновок, що найменування ВНЗ Польщі - це більш історично сформована дань традиціям, яка не впливає на якість навчання та престижність диплому.

Польською мовою та/або англійською мовами.

Якщо мова йде про державні ВНЗ – то лише на «зерувці», якщо ж про приватні - все залежить від обраного Вами вузу, іноді ВНЗ «закривають очі» на такий факт, за умови обов’язкового відвідування Вами курсу вивчення  польської мови.

Так, якщо у ВНЗ наявна та акредитована партнерська програма «подвійний диплом» з іншим ВНЗ. (Наприклад, Краківський Економічний Університет, що в рамках програми «Подвійного Диплому»  співпрацює з університетами Німеччини, Франції, Сполучених Штатів Америки, Іспанії, України).

Це досить спірне питання. Довгий час у Польщі панувало переконання, що тільки державні ВНЗ можуть давати якісну освіту. Однак протягом останніх років кращі приватні університети своїм стрімким розвитком зруйнували цей стереотип вщент. Підтвердженням тому є швидко зростаючі позиції приватних університетах в різноманітних рейтингах.Що стосується вартості навчання, то для закордонних студентів навчання в державному університеті часто коштує значно дорожче, ніж у приватному. Крім цього, майже у всіх державних вузах Вам потрібно буде здавати екзамени/або ж проходити кваліфікаційні співбесіди при вступі; у більшості ж приватних вузах – Вам не доведеться здавати ніяких екзаменів.

На це впливають різні індикатори якості та престижності освіти , зокрема професійно- викладацький склад, престижність диплому для роботодавців, технічна оснащеність ВНЗ та місто його розташування, наявність програм обміну, мова навчання …

Ні. Студент має 2-і  спроби на перескладання іспиту. Якщо ж іспит не здано під час наступних двох сесій, тоді  постає питання про відрахування студента. Перездача іспитів у польських ВНЗ є платна (60 -150PLN).

 ПРО ПРОЖИВАННЯ

Як правило місцем у гуртожитку забезпечують державні виші. Приватні ВНЗ можуть забезпечувати при наявності власного, або ж можуть допомагати у пошуку місця проживання.

Якщо обраний Вами ВУЗ надає можливість проживання у гуртожитку, Ми рекомендуємо скористатись цією можливістю, адже Ви отримуєте «практичне» мовне  середовище, нових знайомих та друзів, тимчасову прописку, доступну вартість проживання.

Значно кращі, ніж в українських гуртожитках для студентів (Ягелонський Університет, Краківський Економічний …). Адже в кожній кімнаті є безкоштовний wi-fi. Кімнати оснащені всім необхідним: ліжко, столи, стільчики, шкафи, у деяких з них є телевізори. Є1- но,2-ох,4-ьох місні  кімнати. В блоці є кухня, холодильник, столова, туалет та душ. Однак, є і гуртожитки, які досить схожі на більшість українських гуртожитків (Університет Туризму та Екології в Сухій Бескидській).

 ПРО СТИПЕНДІЮ ТА ІНШІ ДОХОДИ

Можете, незважаючи чи навчаєтесь Ви у Державному чи Приватному ВНЗ, за умови, що Ви є власником карти поляка, якщо ж ні – то, як правило, можливість претендувати на соціальну, наукову, спортивну, ректорські чи ін стипендії  визначається кожним ВНЗ індивідуально, і як правило це приватні вузи.

У більшості -  так, при цьому  розмір (стипендії/матеріального заохочення/винагороди) залежатиме від обраного Вами вузу та Ваших досягнень.

 

- Ви можете поцікавитися актуальними пропозиціями на ринку праці, що передбачають погодинну зайнятість. Непоганим варіантом додаткового підробітку є викладання іноземних мов (якщо Ви добре володієте українською, російською, білоруською мовами);

- Беручи активну участь у науковому, культурному або ж спортивному житті університету, зможете виграти грошові нагороди перемагаючи у різноманітних конкурсах;

- Оплачувані практики та Стажування.

 ПРО РОБОТУ ТА СТАЖУВАННЯ 

Так, але враховуйте наступні вимоги законодавства Польщі:

- якщо Ви перебуваєте на території Польщі на підставі студентської візи - Ви можете працювати лише впродовж 3-ьох місяців під час літніх канікул;

-  якщо Ви перебуваєте на території Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування - Ви можете бути офіційно працевлаштованим та працювати без отримання спеціально дозволу;

-  якщо Ви перебуваєте на території Польщі на підставі  візи  та карти поляка - Ви можете бути офіційно працевлаштованим та працювати без отримання спеціально дозволу.

Так, у більшості вузах передбачені стажування та професійні практики у країнах ЄС. Більше того, навчаючись в окремих польських вузах, Ви зможете продовжити навчання на останньому році у Великобританії, США, Японії.

   ПРО ДОКУМЕНТИ 

Карта поляка — документ, що підтверджує приналежність громадянина країн СНД і Балтії до польської нації.

У контексті навчання у Польщі, Карта дає право на безкоштовну освіту в державних ВНЗ на рівні з громадянами Польщі, знижку в оплаті вартості навчання.

Можете, оплативши  вартість навчання, пройшовши  30 годин теорії та 30 годин практики, здавши державні іспити. Але Наша порада – робіть це краще в Україні, оскільки в Польщі значно дорожче та складніше.

Так, однак по закінченню 6-ти місяців перебування на території Польщі, Вам необхідно буде здійснити їх обмін на польські (майже безкоштовна процедура –у порівняні з навчанням J). І випереджаючи Ваше наступне запитання, зазначимо, що польські права по поверненню на Україну, теж підлягатимуть безкоштовному обміну (до закінчення 6-ти місяців з дати повернення).