УВАГА! Реєстрація на іспит 07-08.03.2020р. ЗАКІНЧЕНА!
Ukrainian English German Polish Russian

ПРО БЮДЖЕТ СТУДЕНТА  

 

   Обираючи навчання у польських вишах, абітурієнти та їх батьки повинні усвідомлювати складові частини місячного бюджету іноземного студента.

   Отож, розпочнемо з розхідної частини:    

   1. Витрати на проживання :

1.1. Від 300 до 850 PLN за місяць - для гуртожитку, та від 450 до 2500 PLN за місяць для  квартири.

1.2. Від 100 до 1000 PLN – одноразова гарантійна застава. Застава або ж (kaucja) вноситься при поселені до гуртожитку , та повертається  при виселенні (за винятком знищення студентом майна, що була надано йому у користування, - тоді сума завданого збитку підлягає вирахуванню або ж утриманню).      

   Розмір витрат визначається містом навчання (найдорожче це Варшава) та умовами проживання ( кількість осіб у кімнаті, наявність інтернету, кухонного куточку, власного санвузлу і.т.д.).

   2. Витрати на проїзд: 

2.1. Від 50  до 80 PLN за місячний проїзний квиток.

2.2. Від 120 до 150 PLN за квартальний проїзний квиток.

   В загальному ціни на міський транспорт у Польщі є набагато вищі ніж в Україні.

   3. Побутові витрати:

3.1. Витрати на харчування.

3.2. Витрати на шопінг та дозвілля.

   Незважаючи на те, що ціни на більшість продуктів харчування у Польщі є дешевші, ніж на Україні, а акційні ціни шопінгу можуть сягати до «-90%»  - це все одно  видаткова частина бюджету студента. За статистикою, від наших студентів, - їх побутові витрати сягають від 400 до 1500 PLN щомісячно.

   4. Витрати на добровільне медичне страхування  - до 50 PLN щомісячно.

   Отже, середні розмір  мінімальних витрат  видаткової частини місячного бюджету студента  становитиме 1000 PLN.

   Що ж до ПРИБУТКОВОЇ частини бюджету студента, його складають:

   1. Стипендії  (від 100 до 1000 PLN щомісячно).

Незалежно від форми власності польського ВНЗ студенти, власники карти поляка   можуть отримувати   Соціальну, Наукову, Спортивну, Ректорську стипендії,  а також інші види стипендій, що встановлюється безпосередньо ректоратом вишу. Що ж стосується іноземних студентів, що не є власниками карти поляка – можливість отримання вище перелічених  стипендій, як правило забезпечують приватні ВНЗ Польщі. 

   2. Матеріальна допомога.  

Це може бути як  одноразова виплата, розмір якої встановлюється безпосередньо вузом та визначається на підставі  конкретних обставин заявника (напр. допомога студентам-кримчанам надана  Університетом Туристики та Екології у  2014 р.), так і зниження (Економічний університет в Катовицях надає до 50% знижки) або ж звільнення від оплати  вартості гуртожитку (Державний університет в Нисі для абітурієнтів/студентів на 2015/2016р.).

   3. Дохід отриманий на  Практиці/Стажуванні (від 100 до 800PLN щомісячно).

Полягає у тому, що польський суб’єкт господарювання або ж з ЄС  приймаючи  на практику/стажування  студента для виконання  ним певного обсягу робіт, бере на себе зобов’язання по оплаті винагороди за таку роботу.  Для  студента ж , оплачувана практика, окрім додаткового заробітку, є  хорошою можливістю зарекомендувати себе з метою подальшого працевлаштування.

   4. Заробітна платня або Підробіток.  Особисто б ми не рекомендували шукати підробіток з першого семестру навчання, особливо у супермаркетах, чи ресторанах. Де, навіть маючи скорочений робочий тиждень, людина виснажується фізично. Краще розглянути варіант співпраці з різноманітними громадськими організаціями, виконання певної роботи під певний проект (наприклад, роздача листівок, висвітлення інформації на сайтах тощо…) – по перше це більш оплачувана робота, по друге графік виконання ти визначаєш самостійно. Або ж , як варіант, можливо краще звернути увагу на ВНЗ з програмою Study&Work, в рамках яких саме університет забезпечить студенту підробіток у вільний від навчання час, що не тільки частково покриє витати студента на проживання та навчання, але й забезпечить можливість здобуття професійного досвіду (Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu oraz w Bydgoszczy).